Przejdź do głównej zawartości strony

Po wieloletniej rewitalizacji Pałacyk Konopackiego stał się nowocześnie zaprojektowanym wnętrzem, które pełni funkcję miejsca spotkań kulturalnych dla mieszkańców Pragi.

Pałacyk Konopackiego został wybudowany w latach 60. XIX w. – najprawdopodobniej na podstawie projektu Aleksandra Jana Woyde. Pierwszy murowany budynek Nowej Pragi reprezentuje eklektyzm z elementami renesansu włoskiego. Był to budynek mieszkalny, którego właścicielem był Ksawery Konopacki, jednak ze względu na dekoracyjną formę nazywano go pałacykiem. Po śmierci założyciela Nowej Pragi miał wielu właścicieli, następnie przeznaczono go na cele oświatowe, a w okresie stalinizmu funkcjonował w nim Wojewódzki Urząd Kontroli Prasy. Przed rozbiórką uratował go wpis do rejestru zabytków w 2005 roku.

Po wieloletnich staraniach i długiej rewitalizacji opuszczony i zaniedbany dom Ksawerego Konopackiego stał się drugą siedzibą Domu Kultury „Praga”. Posiada nowocześnie zaprojektowane wnętrza, profesjonalny sprzęt i zaawansowany system dystrybucji dźwięku. Wyposażony jest m.in. w pracownię kulinarną, krawiecką, sitodruku i 3D oraz salę wystawową, taneczną i widowiskową, w których odbywają się warsztaty, wydarzenia i koncerty. Nazwy pomieszczeń warsztatowych i galerii w pochodzą od imion i nazwisk późniejszych mieszkańców domu Ksawerego Konopackiego (pracownia krawiecka u Blanki, kuchnia u Błaszczakowej, galeria u Kobylińskiej, sala ruchowa u Wachwachowa itd.).

Od otwarcia w 2021 roku udało nam się nawiązać współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami (m.in. z Muzeum Pragi, Praga LAB, Ogniskiem Wychowawczym im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”). Powstała zielona Przestrzeń Uważności służąca do kameralnych spotkań sąsiedzkich, a także do pracy, odpoczynku i relaksu (są w niej np. lampy antydepresyjne). Codziennie można tu skorzystać ze stałej oferty zajęć artystycznych, sportowych, warsztatów ogrodniczych czy uczestniczyć w koncertach i spektaklach. Dzięki możliwościom, jakie daje Pałacyk, rozwinęły się nasze dwa popularne, comiesięczne cykle: przedstawienia w ramach Dziecięcej Sceny Teatralnej i koncerty z serii Potańcówki pałacowe oraz powstały nowe: Open Stage oraz Dziecięca Scena Muzyczna. Nowe miejsce na kulturalne mapie stolicy staje się coraz bardziej popularne – podczas Nocy Muzeów przybywa tutaj kilkaset osób chcących zwiedzić budynek i poznać jego historię oraz dowiedzieć się czegoś więcej na temat naszych działań.

Po rozpoczęciu wojny za wschodnią granicą Pałacyk Konopackiego stał się miejscem wspierającym Ukrainę i jej mieszkańców. Zainicjowana przez mieszkańców zbiórka darów połączyła wielu prażan, którzy włączyli się w te działania. Po krótkim czasie otworzyliśmy Praską świetlicę – przestrzeń integrującą stałych i nowoprzybyłych mieszkańców naszego miasta, którzy dzielili się swoimi umiejętnościami ucząc się od siebie gotowania, origami, śpiewu czy dziergania. Został również otwarty punkt nauki zdalnej dla dzieci z Ukrainy uczących się w ukraińskim systemie oświaty.

W Pałacyku Konopackiego historia łączy się z nowoczesnością. W miejscu, gdzie Ksawery Konopacki półtora wieku temu zintegrował lokalną społeczność, powstała przestrzeń, w której mieszkańcy już realizują swoje twórcze pomysły. Druga siedziba Domu Kultury „Praga” poszerzyła nasze możliwości i horyzont działań. Pałacyk ma bowiem potencjał do rozwijania projektów na skalę europejską czy wręcz światową poprzez możliwość stałego kwaterowania artystów i angażowania ich w tworzenie lokalnej tkanki kulturalnej. Liczymy, że każdy mieszkaniec Pragi i Warszawy będzie mógł dołożyć coś od siebie do tych szeroko zakrojonych planów i poczuje się u nas jak w domu.

JAK DOJECHAĆ?

Sprawdź, jak możesz do nas dotrzeć w serwisie Google Maps.

WYNAJEM POMIESZCZEŃ I SPRZĘTU

Szczegółowe informacje na temat możliwości wynajmu pomieszczeń w budynkach Domu Kultury „Praga” oraz posiadanego przez nas sprzętu audio i video zebraliśmy na specjalnej podstronie.